سند راهبردی قرآن و فضای مجازی آماده ارایه به شورای عالی انقلاب فرهنگی

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم از تدوین سند راهبردی قرآن و فضای مجازی به عنوان یکی از فعالیت های شاخص این سازمان در سال جاری نام برد و گفت: این سند اکنون آماده ارایه به شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

 

 

 

 

 

محمد مهدی بحرالعلوم در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: از آنجا که این سند قرار است فراگیر باشد و در واقع یک سند ملی قلمداد می شود، از نظر کارشناسان در حوزه های مجازی و قرآنی بهره مند شدیم.

وی در مورد چگونگی اجرا و اهداف این طرح بیان داشت: شورای توسعه فعالیت های قرآنی که زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است از چند کمیسیون تشکیل شده که یکی از آنها کمیسیون ˈتبلیغ و ترویجˈ است.

وی یادآورشد: این کمیسیون به هفت کارگروه تقسیم می شود و یکی از این کارگروه ها به نام ˈقرآن و فضای مجازیˈ است و مسوولیت این کارگروه به عهده سازمان دارالقرآن الکریم گذاشته شده است.

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم توضیح داد: این کارگروه دو سال قبل با تشکیل جلساتی، 24 برنامه پیشنهادی ارایه کرد که یکی از آنها تدوین سند راهبردی قرآن و فضای مجازی بود.

بحرالعلوم اظهار داشت: مهمترین هدف از تدوین ˈسند راهبردی قرآن و فضای مجازیˈ آن است که تمامی فعالیت های این حوزه را رصد کند به این معنا که نحوه استفاده از ابزار فضای مجازی برای تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآنی را برنامه ریزی کرده و از تمام توانمندی های کشور در این دو حوزه استفاده کند.

وی بیان داشت: در این رابطه شورایی اوایل امسال فعال شد و در مسیر تدوین این سند یک نظرسنجی طراحی و برای حدود 300 شخصیت حقیقی و حقوقی قرآنی فرستاده شد و اینک این سند نهایی شده و آماده ارایه به شورای عالی انقلاب فرهنگی است.


نخستین جشنواره بازی نامه نویسی با مضامین قرآنی

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم برگزاری نخستین جشنواره بازی نامه نویسی با مضامین قرآنی با مشارکت بنیاد ملی بازی های رایانه ای را از دیگر فعالیت های این معاونت در سال جاری عنوان کرد.

بحرالعلوم اظهار داشت: این جشنواره در راستای ترویج مبانی فرهنگی و هویت اسلامی - ایرانی و برای شناخت و حمایت از ظرفیت و استعدادهای موجود این صنعت در کشور با رویکرد بومی سازی و تقویت تولیدات داخلی، ایجاد فضای رقابت علمی، فنی، فرهنگی و هنری میان دست اندرکاران فعال در صنعت بازی های رایانه ای و به منظور ارتقا و رشد کمی و کیفی این صنعت و ایجاد زمینه برای رشد و شکوفایی خلاقیت ها برگزار شد.

وی اضافه کرد: در مجموع به عنوان اولین تجربه 42 اثر، ایده و بازی نامه های قرآنی به جشنواره بازی نامه نویسی با مضامین قرآنی ارسال شد که از این تعداد 29 اثر در بخش نهایی، هشت بازی نامه و 21 ایده مورد داوری قرار گرفت.

بحرالعلوم یادآورشد: این جشنواره در سه بخش ˈبازی نامه نویسیˈ،ˈپیش تولیدˈ وˈایده پردازیˈ برگزار شد که در بخش بازی نامه نویسی، رتبه اول و دوم به هیچ یک از آثار اختصاص نیافت و بازی نامه ˈاوˈ نوشته بهنام رضی پور رتبه سوم را در این بخش به خود اختصاص داد.

وی افزود: همچنین بازی نامه های فتح خرمشهر و شهید گمنام شایسته تقدیر شد و در بخش ایده هیچ یک از آثار حایز رتبه اول نبوده و ایده پرونده تهران (امیر سلمانی) حایز رتبه دوم شد و (حسن متقی گلشن) به خاطر ایده های (چرا فیل ها پرواز نمی کنند و ریباکس) حایز رتبه سوم شد و ˈآرمان بلالی مقدمˈ و ˈامیرحسین قبالیˈ به عنوان آثار شایسته تقدیر شدند.


تجلیل از 33 چهره برتر قرآنی

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم در ادامه از برگزاری هفتمین مراسم تکریم چهره های قرآنی با معرفی 33 پیشکسوت، استاد آموزش قرآن کریم و حائزین رتبه های برتر مسابقات بین المللی و حافظان ممتاز قرآن به عنوان دیگر برنامه های شاخص این سازمان نام برد.

بحرالعلوم اظهار داشت: مسن ترین پیشکسوت قرآنی که در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفت ˈکریم خاقانی محمدیˈ با 92 سال سن از آذربایجان شرقی بود.

وی افزود: محمدرضا ستوده نیا، غلامرضا شاه میوه، محمود غفاری، علی ولیزاده و حسن رضائیان از دیگر پیشکسوتانی بودند که در مراسم امسال مورد تقدیر قرار گرفتند.

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم در مورد نحوه انتخاب این چهره های برتر قرآنی اظهار داشت: این افراد در قالب سه گروه دسته بندی می شوند گروه اول افرادی هستند که حداقل 25 سال سابقه تدرسی و آموزش مستمر در رشته های مختلف قرآنی داشته و موفق به تربیت شاگردان صاحب نام شده باشند.

بحرالعلوم اضافه کرد: گروه دوم کسانی هستند که در مسابقات بین المللی قرآن کریم کشورهای مختلف در سال گذشته موفق به کسب رتبه شده باشند و گروه سوم نیز دارندگان رتبه های درجه یک تا پنج حافظان قرآن کریم هستند.


برگزاری مسابقات قرآنی تسنیم ویژه مدیران و کارکنان دستگاه های فرهنگی

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم همچنین برگزاری اولین دوره مسابقات قرآنی تسنیم ویژه مدیران و کارکنان دستگاه های فرهنگی کشور در سال جاری را از دیگر فعالیت های این معاونت عنوان کرد.

بحرالعلوم بیان داشت: در مجموع چهار هزار و 234 نفر در اولین دوره این مسابقات و در مرحله استانی ثبت نام کرده بودند که از این تعداد یک هزار و 108 نفر در رشته های مفاهیم با محوریت سوره نور، حفظ یک جزء، پنج جزء، 10 جزء، 20 جزء و کل قرآن کریم، قرائت در دو بخش ترتیل و تحقیق شرکت کردند.

وی با بیان اینکه مرحله استانی اولین دوره مسابقات تسنیم آذرماه در سراسر کشور برگزار شد، ادامه داد: مرحله کشوری نیز در تمامی رشته های یادشده به غیر از حفظ یک جزء قرآن کریم با شرکت 135 نفر برگزار شد.


برگزاری هفتمین دوره طرح اعطای مدرک به حفاظ قرآن کریم

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم همچنین از برگزاری هفتمین دوره طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم در سال جاری خبر داد و گفت: در این دوره بیش از هفت هزار و 500 نفر در رشته‌های پنج جزء، 10 جزء، 20 جزء و کل قرآن کریم ثبت نام کردند که استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، خوزستان و فارس به ترتیب بیشترین شرکت‌‌کننده را داشتند.

وی با بیان اینکه در نهایت 37 نفر از حافظان کل قرآن کریم به مرحله سوم طرح راه یافتند، توضیح داد: این دوره از آزمون‌ها در 37 حوزه امتحانی در مرحله کتبی و 20 حوزه امتحانی در مرحله شفاهی برگزار شد و مدارک قبول‌شدگان پس از امضاء توسط رییس سازمان تبلیغات اسلامی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان سال جاری به ادارات‌ کل تبلیغات اسلامی استان‌ها ارسال خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: ثبت نام هشتمین دوره این طرح نیز از نیمه دوم اسفندماه سال جاری از طریق پایگاه اطلاع رسانی تلاوت به نشانی www.telavat.com آغاز خواهد شد.

وی در ادامه به فعالیت های در دست اقدام این سازمان اشاره کرد و گفت: اکنون طرح دسته بندی فعالان و آثار قرآنی در فضای مجازی آماده شده و مراحل نهایی را می گذراند.

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم طراحی بانک جامع اطلاعات قرآنی در سه فاز را از دیگر برنامه های در دست بررسی این سازمان برشمرد و گفت:فاز اول آن مربوط به زیر ساخت های این معاونت بود که بخش هایی از آن از جمله صدور مجوز به موسسات قرآنی اجرا شده است.

بحرالعلوم افزود: فاز دوم این بانک نیز که مربوط به ورود اطلاعات در معاونت آموزش و پژوهش سازمان بود چند روزی است آغاز شده اما فاز سوم که در بخش نظارتی است هنوز عملیاتی نشده و تا پایان سال بخش عمده ای از این طرح راه اندازی می شود.

معاون ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان دارالقرآن الکریم بدون اشاره به مبلغ در نظر گرفته شده از بودجه نیم درصدی دستگاه ها به فعالیت های قرآنی افزود: با توجه به اختصاص این بودجه به سازمان دارالقرآن امسال در مجموع حجم فعالیت های قرآنی در استان ها بسیار افزایش داشت و امید است سال آینده نیز این روند ادامه داشته باشد.

بحرالعلوم بیان داشت: از آنجا که بودجه سازمان دارالقرآن الکریم امسال با اختصاص بودجه نیم درصدی افزایش یافته بود با اعزام بازرسان از تمامی فعالیت های آنان بازدید شد و روند کارها مورد ارزیابی قرار گرفت.

/ 0 نظر / 32 بازدید